Ljuskrona 1800-tal nyrokoko
Klubbat för:
9 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSKRONA, 1800-talets senare del, nyrokoko, för 12 ljus, förgylld mässingsstomme, behängd med olikslipade prismor och stomglas, höjd ca 96, diameter ca 54 cm, senare elektrifierad
Senare elektrifierad, enstaka prismor kan saknas
428697
2016-12-15