VM-Bollen 1958 - 1962 Sportmemorabilia

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

"VM-bollen", TOP-STAR, märkt Sverige 1958 - Chile 1962, utvald av FIFA:s VM-kommitté, läder.

HISTORIK:
1957 utlyste FIFA en tävling om matchbollen. 107 bollar skickades in och en fyramannajury från FIFA:s organisationskommitté kunde snabbt sortera bort ett trettiotal. Till slut återstod tio anonyma bollar, då FIFA-representanterna på Råsundas gräsplan på bästa sätt kickade till finalbollarna och majoriteten ansåg klar att nummer 55 var bäst.
Med rött bläck skrev Sir Stanley Rous, som bland annat var ordförande i FIFA:s domarkommitté, sin namnteckning på boll 55:s kuvert som sprättades upp av notarius publicus. Där stod Sydsvenska Läder- och Remfabriken i Ängelholm.
Top-Star, producerades av Sydsvenska Läder- och Remfabriken i Ängelholm, i folkmun kallad "Remmen", som redan levererat fotbollarna till OS 1952. Även vid VM 1962 i Chile hade spelarna fördelen att sparka på "Remmens" Top-Star.
Bollen var gjord av naturläder från ungnötens ryggrad, inte av något konstläder som vid den tidpunkten började produceras i vissa asiatiska länder. Genidraget var att den var delad i det mittersta av fälten i grupper om tre i två delar, vilket innebar att en fotboll för första gången hade tjugofyra fält.
Källa: Veteranbloggen/Malmö Idrottsmuseum

Bruksslitage, repor, opumpad

428702

2016-12-20