Oidentifierad konstnär porträtt av Friherre Wrede

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (omkring 1900): Porträtt av Friherre Rabbe Fabian Gustaf Wrede (1802-1837), olja på duk, 82x65 cm

Historik: På Finlands Nationalgalleri finns ett snarlikt porträtt av Friherre Wrede utfört ca 1831-33 av Gustaf Wilhelm Finnberg (1784-1833), detta porträtt finns även i ett litografisk tryck

428757

2016-12-17