Ljusstake smide Käck och Hedby
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KÄCK & HEDBY, "Tuppstaken", ljusstake, smide, för 4 ljus, Leksand, omkring år 1900, höjd ca 57, längd 41 cm
HISTORIK: Den så kallade "Tuppstaken", med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären och arkitekten Gustaf Ankarcrona, grundare av Leksands Hemslöjd
Bruksslitage
429021
2016-12-17