Ljusstake smide Käck och Hedby

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KÄCK & HEDBY, "Tuppstaken", ljusstake, smide, för 4 ljus, Leksand, omkring år 1900, höjd ca 57, längd 41 cm

HISTORIK: Den så kallade "Tuppstaken", med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären och arkitekten Gustaf Ankarcrona, grundare av Leksands Hemslöjd

Bruksslitage

429021

2016-12-17