Spegellampetter Samuel Bomansson
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SAMUEL BOMANSSON (spegelmakare i Stockholm 1756-1771/72): spegellampetter 1 par, rokoko, märkta med Stockholms hallstämpel, signerade SB, konturerat slipat glas, dekor av stiliserad stjärna, höjd 46 cm
Slitage, anlupet spegelglas, ljussarmar saknas
429050
2016-12-17