Spegellampetter Samuel Bomansson

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SAMUEL BOMANSSON (spegelmakare i Stockholm 1756-1771/72): spegellampetter 1 par, rokoko, märkta med Stockholms hallstämpel, signerade SB, konturerat slipat glas, dekor av stiliserad stjärna, höjd 46 cm

Slitage, anlupet spegelglas, ljussarmar saknas

429050

2016-12-17