Möbelgrupp Norborg jugend

Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend
Möbelgrupp Norborg jugend

Klubbat för:

8 000 SEK

12 000 SEK

JOEL NORBORG, möbelgrupp, 15 dlr, 1900-talets början, jugend, furu, skuren dekor, beslag i smide, lösa stoppade sitsar, varierande klädsel, bestående av matbord, stolar, 8 st, karmstolar, 1 par, sideboard, hörnskåp, golvur, bär datering 1917, soffbord, matbordets mått höjd ca 77, 180x88, sideboardets mått höjd ca 91, 170x53, hörnskåpets mått höjd ca 177, 106x62
golvuretsmått höjd 214, soffbordets mått höjd 58, 100x65 cm, pendel medföljer
HISTORIK: Bland Joel Norborgs verk i Stockholm finns Allhelgonakyrkan, Mannagrynskvarnen och fasaderna till Kungsgatan 4-10. Norborg var även verksam som villaarkitekt och uppförde villor i Djursholm, Saltsjöbaden och Saltsjö Duvnäs för privata uppdragsgivare.

Bruksslitage, ytskador, klädsel med skador o fläckar, lod till golvuret saknas

429253

2016-12-18