Rolands Svenssons da Cunha-svit med 7 litografier

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ROLAND SVENSSON, Tristan da Cunha. South Atlantic. Stockholm 1964. + Litografimapp med 7 lösa litografier.

4:o och stor folio. Mapp med 1 karta och 7 lösa litografier signerade med blyerts, ca 39x50 cm. Illustrationer. Originalomslag medbundet. Författarens signatur på sista bladet med kolofonen.
Upplaga tryckt i 300 nr., av författaren signerade exemplar, detta nr 151

En specialupplaga för bibliotek och press trycktes även i 75 nr exemplar.

Mappen med fuktskador

429471

2016-12-18