Gustaviansk byrå
Klubbat för:
24 000 SEK
30 000 SEK
BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, tillskriven Jonas Hultsten, mästare i Stockholm1773-94, fanerad i mahogny, björk, valnöt med flera träslag, intarsia med bladslingor, lister, draghandtag och fothylsor i förgylld brons, skiva i kalksten, höjd 84, 102x53 cm
omfattande fanérskador, stenskiva med nagg, nyckel saknas
429674
2016-12-19