Gustaviansk byrå

Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå
Gustaviansk byrå

Klubbat för:

24 000 SEK

30 000 SEK

BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, tillskriven Jonas Hultsten, mästare i Stockholm1773-94, fanerad i mahogny, björk, valnöt med flera träslag, intarsia med bladslingor, lister, draghandtag och fothylsor i förgylld brons, skiva i kalksten, höjd 84, 102x53 cm

omfattande fanérskador, stenskiva med nagg, nyckel saknas

429674

2016-12-19