Kokböcker, hushållning 1700-tal, 3 vol.

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KOKBÖCKER HUSHÅLLNING 1700-TAL (3). WARG, CAJSA. Hjelpreda i hushållningen för unga fruentimber, Andra upplagan, Stockholm, hos Lor. Ludv. Grefing, 1759. 8:o. 17 x 10,5 cm. (10), 738, (20) s. Hårt nött och trasigt samtida halvfranskt band, pärmarna loss. Genomgående fläckig och med smärre revor. Fredrica Maria Klings (och andras) namnteckningar.

CARLESON, CARL. Hushåls-lexicon, hwaruti det förnämsta, som angår jordens behöriga skiötande, efter alphabetisk ordning, är sammanletat, af Carl Carleson lagm,an öfwer Södermanlands lagsagu, och Kongl. Sw. Wetensk. Acad. medlem. Å nyo uplagd i Nyköping, 1769. Tryckt af E. Hasselrot.
8:o. 18 x 12 cm. (2), 878 s.
Nött brunt samtida hfrbd. Enstaka brunfläckar. Gamla namnteckningar på försättsbladet bl.a. J. A. Blåfjeld (överstruken).
Andra upplagan.
Hebbe I:51, Du Rietz 34. Första uppl. utkom 1756. Omfattar i huvudsak lanthushållning, men en del matlagning, bl.a. kokning av bönor m.m.

(DAHLMAN, CARL). Swenska red-dejan eller wälöfwada hushållerskan, huru den må skjöta och wårda den boskap och de foglar, som hon är answarig före, styra sina inne-sytzlor, och draga omsorg för lin och hampa, kål, och krydder. Dem af det hederwärda qwinno-könet til tjenst, som sig om en sådan wetenskap bemöda. I stället för andra delen till herr Eric Salanders Gårds-fogde instruction, uti möjeligaste kårtthet sammanfattad af K. D. Och med en bifogad tilökning eller en för alla menniskor wäl inrättad Sundhets-bok. Til trycket befordrad. I-II + Bihang. + Sundhetsbok. Wästerås (J. L. Horrn) 1772.
8:o. 17 x 11 cm. 6, (2), (1), 216, 16, (12), 82, (2) s.
Aningen nött brunt samtida hfrbd med svartoxiderad ryggförgyllning, röd ryggtiteletikett, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt, på främre pärmen i handskrift "Henstad". Eftersättsblad saknas. Enstaka småfläckar. Exlibris Arvid Mårtenson.

Hebbe I:1495, Du Rietz 25.
Sundhetsboken troligen skriven av Christian Gustafsson Roman, tar bland annat upp "om huru mycker hwar och en menniska äta skal, om drick, om tobak, snustobak, win, thee, caffe, chokolad,...".

429733

2016-12-19