Matbord Lovö Axel Einar Hjorth

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", matbord, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, brunbetsad furu, höjd 73, 180x71 cm

PROVENIENS:
Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall
därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini
därefter i arv till nuvarande ägare

Renoverat och kompletterat, smärre slitage, fuktfläckar

429738

2016-12-20