Matbord Lovö Axel Einar Hjorth
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", matbord, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, brunbetsad furu, höjd 73, 180x71 cm
PROVENIENS:
Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall
därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini
därefter i arv till nuvarande ägare
Renoverat och kompletterat, smärre slitage, fuktfläckar
429738
2016-12-20