Reinhold Holterman rödkrita

Reinhold Holterman rödkrita
Reinhold Holterman rödkrita
Reinhold Holterman rödkrita
Reinhold Holterman rödkrita

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

REINHOLD HOLTERMAN (1899-1960): Kvinnoporträtt (troligtvis föreställande Märtha Bolin), signerad och daterat "M. Holterman 1922", rödkrita, 49x36 cm
PROVENIENS:
Arkitekt Gustaf Clason (1935-2005), Märtha Bolin-Clason och Isac Gustaf Clasons son, därefter privat samling
HISTORIK:
Reinhold Holtermanns föräldrar var kabinettskammarherren Oscar Holtermann och grevinnan Maud von Rosen. Han gifte sig 1924 med målarinnan Maja Bergh, dotter till konstnären Richard Bergh. Maja Bergh studerade på Konstakademien i början av 1920-talet samtidigt som Märtha Bolin.

429821

2016-12-21