Handling undertecknad av Gustav Banér 1593

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BANÉR, GUSTAV (1547-1600). Egenhändigt undertecknad handling, omfattande 1/2 sida i folio o. sdressida, daterad Stockholms slott den 7 oktober 1593. Något skadat papperssigill. Hål o. lagningar i marginalen, fläckad.

Gustav Banér (1547-1600), militär, diplomat, anförare för livfanan 1567, tillförordnat riksråd 1569, hovmarskalk 1569, fältöverste i Finland1571, ståthållare i Stockholm 1586, ståthållare och landshövding över Estland, Livland och Ingermanland 1588-1590, häradshövding i Vallentuna härad, flydde till kung Sigismund i Polen 1598, efter slaget vid Stångebro utlämnad till hertig Karl, halshuggen i Linköpings blodbad 1600.

Se text

429903

2016-12-28