Pehr Eberhard Cogell Porträtt
Klubbat för:
34 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
PEHR (PIERRE) EBERHARD COGELL
(Stockholm 1734 - 1812 Lyon): Porträtt av ung adelsdam som vestal, signerad och daterad Cogell 1773, olja på duk, 65x54 cm
Efter studier vid Kungliga Ritakademien, där han studerade för Jacques-Philippe Bouchardon och Pierre Hubert L´Archevêque, gick han i lära hos den uppburne pastellmålaren Gustaf Lundberg. Han reste sedermera ner till kontinenten och uppehöll sig först i Köpenhamn för att sedan bege sig till Paris. Han skrev in sig i Joseph Marie Viens ateljé och hade då Jacques Louis David som studiekamrat och arbetade även nära sin landsman Alexander Roslin. Resan till Italien 1766 avbröts abrupt i Lyon, i sydöstra Frankrike, på grund av sjukdom och staden kom därefter att bli hans fasta punkt i tillvaron. I denna sidenmetropol kom han att bli snabbt uppmärksammad och beställningarna duggade tätt, bland annat målade han Jean Jacques Rousseaus porträtt 1769. Han blev även, efter drottning Marie-Antoinettes ingripande, staden Lyons officielle stadsmålare.
429945
2016-12-21