Kerstin Hörlin-Holmqvist, "Stora Eva", fåtölj, NK

Kerstin Hörlin-Holmqvist,
Kerstin Hörlin-Holmqvist,
Kerstin Hörlin-Holmqvist,
Kerstin Hörlin-Holmqvist,
Kerstin Hörlin-Holmqvist,
Kerstin Hörlin-Holmqvist,
Kerstin Hörlin-Holmqvist,
Kerstin Hörlin-Holmqvist,

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, "Stora Eva" ur "Paradiset", fåtölj, Nordiska Kompaniet, 1950-tal, klädd i grön textil, svängda ben av bok, höjd 97 cm
LITTERATUR
Jämför Monica Boman (red), Svenska Möbler 1890-1990, Signum, Lund 1991, s. 288.

Skador slitage

430077

2016-12-22