Tallrikar och stop
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAVSBERG, mattallrikar, 4 st, förrättstallrikar 6 st samt stop, flintgods, tallrikar från omkring 1800-talets mitt, med dekor av Stockholmsmotiv, mestadels Kongl. Djurgården, sannolikt från litografiserien "Stockholms pittoreska omgivningar" av C.J. Billmark, tallrikarnas diameter ca 21-24,5, stopets höjd 14,5 cm
Åldersrelaterat slitage, enstaka nagg
430185
2016-12-22