Tallrikar och stop

Tallrikar och stop
Tallrikar och stop
Tallrikar och stop
Tallrikar och stop
Tallrikar och stop
Tallrikar och stop
Tallrikar och stop
Tallrikar och stop
Tallrikar och stop
Tallrikar och stop

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GUSTAVSBERG, mattallrikar, 4 st, förrättstallrikar 6 st samt stop, flintgods, tallrikar från omkring 1800-talets mitt, med dekor av Stockholmsmotiv, mestadels Kongl. Djurgården, sannolikt från litografiserien "Stockholms pittoreska omgivningar" av C.J. Billmark, tallrikarnas diameter ca 21-24,5, stopets höjd 14,5 cm

Åldersrelaterat slitage, enstaka nagg

430185

2016-12-22