Bordslystrar omkring 1800 porfyr

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000 SEK

BORDSLYSTRAR, 1 par, omkring 1700-talets slut/omkring 1800, S:t Petersburg, för vardera tre ljus, Svart Rännåsporfyr från Elfdals Porphyrverk, monteringar av brännförgylld brons och mässing, behängd med olikslipade prismor, fyrkantig bas, foten med lagerkrans, urnformat korpus, S-formade ljusarmar med droppbrickor i form av solrosor, bladhölstrade ljuspipor, uppsvängda bågar behängda med kedjor av olikslipade prismor, bladhölstrad pelare krönt med plym och trekantig obelisk med avslutande plym, höjd 76,5-77,5 cm

PROVENIENS: Inköpta av Olof Olsson, Berga gård, Österåkers socken, enligt uppgift efter friherre Mattias Palbitski (1782-1851) på auktion vid Julita herrgård, Julita socken, Södermanlands län eller Forsby herrgård, Österåkers socken, Södermanlands län
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

LITTERATUR: Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 49f jämför bordslystrar, sidan 58 detaljer av ljuspipor och monteringar
Elsebeth Welander-Berggren, red.: Porfyr - den Kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 57 & 122, nr 38, jämför gustavianska ljusstakar i Rännåsporfyr

Bordslystrarna har använts vid ett flertal bröllop inom familjen i Österåkers socken, 1884, 1909, 1922 och 1948. Vid ett arvsskifte i slutet av 1950-talet delades lystrarna upp mellan arvingarna och nu har paret återförenats.

Smärre lagningar, kompletterade prismor, ena fotplattan med avslag, ena urnan lagad, ett spjut något kortat

430401

2017-01-22