Charles & Ray Eames

Charles & Ray Eames
Charles & Ray Eames
Charles & Ray Eames
Charles & Ray Eames
Charles & Ray Eames
Charles & Ray Eames
Charles & Ray Eames
Charles & Ray Eames
Charles & Ray Eames
Charles & Ray Eames

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

CHARLES & RAY EAMES, "Surfboard Table", soffbord, Herman Miller, USA, formgivet 1951, benställning av metall, skiva i laminat med svart yta, märkt med Charles Eames Vitra, höjd 25, 228x74 cm

Tillverkat efter 1994 då man återtog modellen i produktion sedan den lades ner 1964.
A Charles and Ray Eames coffee table, "Surfboard table", designed in 1951, produced and marked by Vitra

Smärre repor, nagg, slitage

430557

2016-12-24