Lena Cronqvist, Ett drömspel
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
17 000 SEK
LENA CRONQVIST (född 1938): Ett drömspel
Portfolio med 30 + 30 litografier, delvis tryckta i färg, 1989, signerade och numrerade Lena Cronqvist II/X, text av August Strindberg, förord av Göran Tunström. Editerad av Edouard Weiss, Paris och Öivind Johansen, Oslo.
Portfolion innehller två sviter med vardera 30 litografier tryckta på Auvergne à la main Richard-de-Bas, respektive Chiffon Grand Vélin d´Arches, bladstorlek 72 x 52,5 cm. Den totala upplagan 211 exemplar, huvudupplagan i 170 exemplar innehåller 30 litografier.
430610
2017-01-27