Lena Cronqvist, Ett drömspel

Lena Cronqvist, Ett drömspel
Lena Cronqvist, Ett drömspel
Lena Cronqvist, Ett drömspel
Lena Cronqvist, Ett drömspel
Lena Cronqvist, Ett drömspel
Lena Cronqvist, Ett drömspel
Lena Cronqvist, Ett drömspel
Lena Cronqvist, Ett drömspel
Lena Cronqvist, Ett drömspel
Lena Cronqvist, Ett drömspel

Såld för:

22 000 SEK

Utropspris

17 000 SEK

LENA CRONQVIST (född 1938): Ett drömspel
Portfolio med 30 + 30 litografier, delvis tryckta i färg, 1989, signerade och numrerade Lena Cronqvist II/X, text av August Strindberg, förord av Göran Tunström. Editerad av Edouard Weiss, Paris och Öivind Johansen, Oslo.
Portfolion innehller två sviter med vardera 30 litografier tryckta på Auvergne à la main Richard-de-Bas, respektive Chiffon Grand Vélin d´Arches, bladstorlek 72 x 52,5 cm. Den totala upplagan 211 exemplar, huvudupplagan i 170 exemplar innehåller 30 litografier.

430610

2017-01-27