Bokskåp från Harpsund
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
BOKSKÅP från HARPSUND, morisk stil, 1800-talets slut/omkring 1900, fanerad och massiv valnöt, svärtade detaljer, inläggningar av ben och pärlemo, krönet med krenelering, sargen med valvbågar, fält med scentenser på arabiska, hörnen med linser, svarvade pelare med skulpterade kapitäl, dörrar med mihraber, arabesker och genombruten stjärndekor, nedre kanten med infällda fält av svarvade dekorer, dörrspeglar med geometriska mönster och inläggningar, fem lösa hyllplan, svarvade kulfötter, baksidan med fraktetiketter FRAKTGODS fr. Stockholm N. samt Mellösa, nyckel finns, höjd 245, 134 x 47 cm,
Scentenserna lyder i översättning: "Den som längtar efter mer kunskap måste stanna uppe på nätterna för att få det" samt
"För att vinna slaget måste du anstränga dig"
Visas på Nybrogatan 32
PROVENIENS:
Konsul Hjalmar Wicander (1860-1939), Harpsunds herrgård, Mellösa socken, Södermaland
gåva på 1930-talet till byggmästare Tycho Pettersson (1878-1951) därefter i arv inom familjen
LITTERATUR:
Christopher Payne: European Furniture of the 19th century, Suffolk 2013, sidan 535 jämför skrivskåp från Egypten omkring 1900
Hjalmar Wicander var äldste son till August Wicander, grundare av Wicanders korkfabrik, som var först i världen med att mekanisera tillverkningen av buteljkork. Efter Allmänna konst- och industriutställningen i Stockholm 1897 förvärvade Hjalmar Wicander Villa Lusthusporten på Djurgården som bostad för sig och sin hustru Anna. Efter ombyggnader efter Carl Möllers ritningar kunde Wicanders samlingar med antikviteter inrymmas i villan. 1902 förvärvades egendomen Axelsberg i Sörmland, där arkitekten Otar Hökerberg engagerades för uppförandet av en ny huvudbyggnad i karolinsk stil. Den nya herrgården stod klar 1914 och vid samma tidpunkt återfick egendomen sitt ursprungliga namn Harpsund. Denna sommarbostad inreddes ståndsmässigt på samma sätt som stadsvillan, genom handelsförbindelsen med medelhavsområdet varifrån korkbarken hämtades, kom även exotiska möbler och konsthantverksföremål att ingå i gårdens inredning.
Vid nybyggnationen av Harpsund anlitades byggmästaren Tycho Pettersson, som sedermera kom att fungera som familjen Wicanders privata byggmästare fram till 1950-talet. Familjen Pettersson hade tjänstebostad på Harpsund och fick motta flera möbler och antikviteter i gåva från Carl August Wicander. Redan efter Hjalmar Wicanders död 1939 donerades Villa Lusthusporten till stiftelsen Nordiska Museet och efter sonens död 1952 donerades Harpsunds gods till staten som sommarbostad för Sveriges stadsminister.
Bokskåpet från Harpsund är färgat av det moriska inflytandet. Stommen är av furu med fanér och massiv valnöt, geometriska inläggningar av ben och pärlemo. Att strikt hålla sig till den muslimska tron i det osmanska riket resulterade i geometriska mönster utan representationer av djur, människor eller växter. Detta är genomgående på alla konstnärliga uttryck inom den ottomanska världen och kanske mest märkbara på deras bönemattor.
Enligt gamla fraktetiketter på bokskåpet så transporterades möbeln från Stockholm Norra till Mellösa, som är beläget några kilometer väster om Harpsund.
Ett glas med spricka, dekorskador, enstaka delar saknas, torrsprickor. Visas på Nybrogatan
430620
2016-12-26