GA Berg fåtölj "Torparen"

GA Berg fåtölj
GA Berg fåtölj
GA Berg fåtölj
GA Berg fåtölj
GA Berg fåtölj
GA Berg fåtölj
GA Berg fåtölj
GA Berg fåtölj
GA Berg fåtölj
GA Berg fåtölj

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

GUSTAF AXEL BERG, "Torparen", fåtölj, G.A Berg, Stockholm 1930-40-tal, tygsits, armlän i lackerad björk, stomme i björklaminat, stämpelsignerad, sitthöjd ca 42, höjd 106 cm

HISTORIK
Gustav Axel Berg (1871-1971) drev sin möbelaffär på Kungsgatan i Stockholm mellan åren 1933-44. Berg kopplas samman med etablerandet av uttrycket "Swedish Modern".

Armlän med sprickor, senare klädsel och lagningar

430694

2016-12-24