Åmells möbler Gamla Sverige
Klubbat för:
33 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATSALSMÖBEL, 15 dlr., "Gamla Sverige", Åmells möbler, 1900-talets andra hälft, gustaviansk stil, vit bemålning samt guld, brickmärkta, stolar med genombruten ryggbricka av kopplat spjälknippe, bestående av: bord med 4 iläggsskivor med sarg á 47 cm, 12 stolar (sitthöjd ca 47 cm) samt 2 karmstolar, bordets höjd 72, 218x122 cm, totallängd 406 cm
Ytslitage, klädsel med fläckar samt hål, en karmstol med löst armlän
430784
2016-12-25