Marianne Richter "Eldryan" matta MMF

Marianne Richter
Marianne Richter
Marianne Richter
Marianne Richter

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

MARIANNE RICHTER, "Eldryan", matta, AB Märta Måås-Fjetterström, formgiven 1955, rya, signerad MR AB MMF, 152 x 126 cm

HISTORIK: Marianne Richter ritade denna rya 1955, med redan tidigare ritade hon ett draperi med liknande färgställning som användes till det över 200 kvm stora FN- draperiet som vävdes 1950-52.

Fransarna med mindre slitage

430818

2017-01-02