Maurice de Vlaminck
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAURICE DE VLAMINCK (Frankrike, 1876-1958), Le Port de Martigues, 1918-1922, signerad Vlaminck i blyerts, onumrerad, träsnitt, 34x42 cm, bladstorlek 45x54 cm, sannolikt ett provtryck utanför den numrerade upplagan 1922 om 60 exemplar, tryckt på tunnt enkelt papper (upplagan trycktes på Arches, van Gelder samt japanpapper) detta exemplar är tryckt två gånger i olika nyanser med förskjutning av tryckförlagan, oramad
LITTERATUR: Walterskirchen 24
Bladets kanter med veck och flertalet korta revor.
430837
2016-12-26