Ljusstakar från Firma Svenskt Tenn

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVENSKT TENN, ljusstakar, 1 par, för två ljus vardera, förgylld gips, signerad m s, i form av änglar hällande ljus, höjd 25 cm, i originalaskar.

Historik: Firma Svenskt Tenn på Strandvägen 5, har i början av 1930-talet förvandlats till Stockholms mest eleganta inredningsbutik, där Estrid Ericsson agerar inköpare för en mängd olika föremål. Dessa ljusstakar finns avbildad på ett foto som vi hittat via Svenskt Tenns arkiv.
Dessa specifika ljusstakar har tillhört en vän till Estrid Ericsson

Skador, lagningar

431041

2016-12-25