Nils Söderberg Tema

Nils Söderberg Tema
Nils Söderberg Tema
Nils Söderberg Tema
Nils Söderberg Tema

Såld för:

Osåld

Utropspris

1 000 SEK

NILS SÖDERBERG (1903-1970): Landskap Horndal, signerad Nil´ Söderberg, daterad -35, olja på pannå, ca 40x61 cm

Nils Söderberg föddes den 26 augusti 1903. Intresset för måleriet började redan i tidig ålder, som 14 åring gjorde han sina första oljemålningar. 1922 reste den unge konstnären till Wien för att studera konst under professorn Hermann Grom-Rottmayer. Efter två år i Wien kom Söderberg tillbaka till Sverige och gifte sig med Elly Spitz och fick kort därefter dottern Mona. Familjen flyttade några år senare till byn Bäck i Valbo samhälle en knapp mil utanför Gävle. Söderberg kom att bli Gästrikland troget livet ut, både som konstnär och som boende i Valbo. Under sin konstnärsperiod kom han att bli en centralfigur inom den gästrikländska konsten. Från sin debut vid 22 års ålder till sin död 44 år senare försörjde sig Nils Söderberg på sin konst, han kom att varva friluftsmåleriet med beställningsporträtt och blomsterstilleben.

Genom auktionens målningar kan man följa hur Nils Söderbergs konstnärskap förändrade sig under hans levnad. "Trädgårdsmästaren" från 20-talet, Gävlehamn från 1933, vinterlandskapet från 1939, 40-tals motiv från Valbo och även de senare karga landskapen från 60-talet.

Auktionen innehåller även ett antal verk av svärsonen Björn Forsman.

Samtliga verk har varit i familjens ägo fram tills nu.

431073

2017-01-25