Stig Borglind torrnål Sidensvansar 1941

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

STIG BORGLIND (1892-1965): "Sidensvansar", signerad Stig Borglind, handkolorerad torrnål, ca 21x17 cm,

Född 1892 i Piteå, död 1965 i Svärdsjö. Stig Henrik Borglind kom att tillhöra gruppen "Falugrafikerna", tillsammans med Axel Fridell, Hans Norsbo och Bertil Bull Hedlund. Borglind studerade på sommarkurser i grafik för Gabriel Burmeister i Stockholm 1913-1914, vid Althins målarskola i Stockholm 1916, och vid Konstakademien 1917-1919. Därefter gjorde han studieresor till England, Frankrike, Nordafrika, Italien, Tyskland, Österrike, Frankrike, Belgien och Holland. 1934 fick Borglind ett hedersuppdrag som tecknare och konstnär, då han följde professor Axel W. Persson på hans vetenskapliga expedition till Främre Asien och Grekland och med resan växte hans konstnärliga erkännande i Sverige och Internationellt som belönades med Greve Volpis Pris för den mest framstående utländska grafikern 1941 vid Biennalen i Venedig. Av stor vikt för konstnärens utveckling blev ett tre veckors besök hos Otto G. Carlsund 1935 som resulterade i flera artiklar publicerade av Carlsund 1937, 1938 och 1943 som lovordade Borglind och bidrog till hans genombrott hos konstpubliken.

Genomförd 1941 i en begränsad serie av handkolorerade torrnåletsningar. "Sidensvansar" ingår i en grupp av jaktstilleben som uppvisar Borglinds enorm teknisk skicklighet vid höjdpunkten av hans utveckling som grafiker och konstnär.

431246

2016-12-28