Kokböcker Warg och Den swenske kocken

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

KOKBÖCKER (2). WARG, CAJSA. Hjelpreda i hushållningen för unga fruentimmer, tilökt med en färgbok och et bihang.
Siunde uplagan, å nyo öfwersedd och förbätrad. Stockholm (Kongl. tryckeriet) 1780.
8:o. (12), (1)-843, (1 blank) s.
Samtida brunt hfrbd.
Du Rietz 111.

Den swenske kocken, eller handbok i den i Swerige nu brukliga så wäl tarfliga, som i synnerhet finare matlagningen... Uppsala (W. Lundequist) 1837.
8:o. (4), (1)-248, (4) s.
Samtida hfrbd, blekt oxiderad guldorn. rygg. Samtida tillskrifter på försättsbladet och pärmarnas insidor. Originalupplaga.

2 volymer.

Ej genomgångna. Warg i nött band, skador i övre kant, genomgående fuktfläckad, eller fläckad, titelblad med mindre lagning i nederkant, viss textförlust av tryckare, register till bihanget med hål, sista sidn skadad med viss textförlust, Swenske kocken något fläckad, bandet delvis nött, register med maskhål, viss bokstavsförlust.

Se text

431300

2016-12-28