Baljfåtölj sengustaviansk stil

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BALJFÅTÖLJ, 1900-talets början, sengustaviansk stil, skuren dekor, bemålad i vitt samt guld, armlän med lejonmaskaroner, sabelformade ben, sitthöjd ca 44 cm

PROVENIENS: Wijs säteri, norra Mälardalen

En lejonmaskaron med lagningar, senare bemålning

431398

2017-01-22