Albert Bernhard Önstad

Albert Bernhard Önstad
Albert Bernhard Önstad
Albert Bernhard Önstad
Albert Bernhard Önstad
Albert Bernhard Önstad
Albert Bernhard Önstad

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ALBERT BERNHARD ÖNSTAD (1895-1981): Karin på Högen, signerad A. Bernh. Nilsson, olja på duk, 48,5 x 35 cm, utförd 1920
.
Föddes på Norderön i Jämtland som Albert Bernhard Nilsson. Tog sig namnet Önstad 1929.
.
Han studerade i Stockholm vid C. Althins och Carl Wilhelmsons målarskolor 1917-1919, därefter på Konsthögskolan. Önstad for på 1920-talet på studieresor till Wien, Dresden och Paris. Hans första viktiga utställning ägde rum på Gummesons Konstgalleri i Stockholm 1932. Kritikerna prisade Önstads personliga stil och blick för de dämpade färgernas valörer. Hans konstnärliga utveckling har kännetecknats av ett långsamt sökande.

431443

2017-01-24