Albert Bernhard Önstad

Albert Bernhard Önstad
Albert Bernhard Önstad
Albert Bernhard Önstad
Albert Bernhard Önstad

Såld för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ALBERT BERNHARD ÖNSTAD (1895-1981): Luktärter, signerad och daterad A. Bernh. Nilsson, olja på duk fäst på pannå, 28 x 17,5 cm
.
Målningen tillägnad konstnärens hustru Hedvig (Heje) Ringström
.
Föddes på Norderön i Jämtland som Albert Bernhard Nilsson. Tog sig namnet Önstad 1929.
.
Han studerade i Stockholm vid C. Althins och Carl Wilhelmsons målarskolor 1917-1919, därefter på Konsthögskolan. Önstad for på 1920-talet på studieresor till Wien, Dresden och Paris. Hans första viktiga utställning ägde rum på Gummesons Konstgalleri i Stockholm 1932. Kritikerna prisade Önstads personliga stil och blick för de dämpade färgernas valörer. Hans konstnärliga utveckling har kännetecknats av ett långsamt sökande.

431444

2017-01-24