Armlänstol Nordeuropa 1800-talets första hälft
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ARMLÄNSTOL, högklassigt arbete i senempire, sannolikt Tyskland, K.F. Schinkels art, fanerad med mahogny med blindträ i rödbok, delvis massiv mahogny, träskuren dekor, konturerat rygglän med armlän i form av örnhuvuden, hörnanfanger med palmetter, svarvade framben med godronnering, sabelformade bakben, avslutande hjultrissor i mässing
Smärre slitage, obetydliga torrsprickor
431528
2016-12-30