Ljusstakar 1 par 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, sannolikt stockholmsarbeten, gustavianska, brännförgylld brons, blond kolmårdsmarmor, fyrkantig fotplatta, ornament med pärl- och repstav, slät pelare krönt av fleurong behängd med kedjor, urnformad ljuspipa med räfflad dekor och pärlstav, numrerade VII respektive VIII, lösa manschetter, höjd 25,5 cm

Nagg

431531

2016-12-30