Stig Lindberg, bord, 2 st., Gustavsberg 1958

Klubbat för:

1 000 SEK

3 000 SEK

STIG LINDBERG, bord, 2 st., Gustavsberg 1958, emaljerade bordsskivor i grått, svartlackerade benställningar, höjd 70, 55 x 55 cm

PROVENIENS:
Formgivna av Stig Lindberg för restaurangen Kalle P 1958 som låg i Berzelii park i Stockholm. Restaurangen skall ha varit en av de första hamburgerrestaurangerna i Stockholm och inreddes i modernaste stil i sin helhet av Stig Lindberg.

Emaljskador, renoverade benställningar

431599

2016-12-30