Karott med lock silver England

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

18 000 SEK

KAROTT MED LOCK, silver, England, sannolikt av William Frisbee, London, 1797, oktagonal form, med hänkel, graverad med två vapen, det ena föreställande "The Most Noble Order of the Garter" (Strumpebandsorden), det andra sannolikt ätten "Denys of Orleigh", 32x24,5 cm, vikt ca 1600 g

Mästarstämpeln med slitage, locket med oläsliga stämplar, slitage, obetydliga stötskador

431804

2017-01-10