Skulptur Carl Eldh brons

Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons
Skulptur Carl Eldh brons

Såld för:

16 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SKULPTUR, Carl Eldh (1873-1954): "Från Gränden", signerad Eldh, patinerad brons, höjd ca 29 cm.
Komponerad år 1907.

Proveniens:
Inköpt den 2 juli 1958 hos konsthandlare H Ovendahl i Malmö av Dir. Arvid Jonas Hermelin, Gripenberg slott, därefter i arv till nuvarande ägare.
Litteratur:
Karl Asplund, Carl Eldh, SAK, Stockholm 1943, jämför bild s. 194

Skador

431879

2017-01-15