Carl Larsson signerad etsning mycket sällsynt
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL LARSSON (1853-1919): Lisbet spelar teater, 1909, signerad C. L. med blyerts, etsning, 11,7x16,4 cm
LITTERATUR: Hjert & Hjert 69 état 1 (av 2) före tryckt text "Lisbeth" i övre vänstra hörnet. Mycket sällsynt.
État 2 trycktes i 2 500 osignerade ex. med text för Romdahls katalog "Carl Larsson som etsare"
431964
2017-01-02