Romerskt porträtthuvud
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
ROMERSKT PORTRÄTTHUVUD, 100-talet e Kr, manshuvud som sannolikt varit en del av en större relief, utfört i vit marmor, huvudets näsa samt högra kind är senare rekonstruktioner, sannolikt från 1700/1800-tal, höjd ca 30 cm, största bredd 20 samt största djup 14 cm
Proveniens: Huvudet har funnits i nuvarande ägarens familj sedan tidigt 1900-tal
Renoverad och kompletterad, nagg, slitage samt beläggningar. Baktill ett upptaget hål för montering.
431984
2017-01-04