Romerskt porträtthuvud

Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud
Romerskt porträtthuvud

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

ROMERSKT PORTRÄTTHUVUD, 100-talet e Kr, manshuvud som sannolikt varit en del av en större relief, utfört i vit marmor, huvudets näsa samt högra kind är senare rekonstruktioner, sannolikt från 1700/1800-tal, höjd ca 30 cm, största bredd 20 samt största djup 14 cm

Proveniens: Huvudet har funnits i nuvarande ägarens familj sedan tidigt 1900-tal

Renoverad och kompletterad, nagg, slitage samt beläggningar. Baktill ett upptaget hål för montering.

431984

2017-01-04