Anders Zorn etsning
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ANDERS ZORN (1860-1920), Porträtt föreställande Knut Kjellberg, styrande mästare i sällskapet SHT, 1907, signerad Zorn, etsning, 17,8x12 cm, bladstorlek 31x23 cm
LITTERATUR: Asplund 217, Delteil, 216, H&H 138, ZG 217 först och slutgiltiga état, tryckt i endast 50 exemplar, mycket sällsynt
Kraftigt gulnad
432006
2017-01-03