Friedrich Bernhard Albers pokal med lock

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

12 000 SEK

FRIEDRICH BERNHARD ALBERS (verksam i Riga 1763-78): Pokal med lock, silver, delvis förgylld, rak konformad kropp, spiralgodronerad fotavslutning, pokal årsstämplad B (1767), pokal stämplad D, höjd med lock 24 cm, vikt 467 gr

Lock ej originaltillhörande, undersida med gravyr

432045

2017-01-03