Simon Van der Does, tillskriven olja
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SIMON VAN DER DOES (1653-c.1718) tillskriven: Kvinna med kor och får vid en brunn, olja på duk, 34x46 cm
PROVENIENS: Bragges auktioner, København 1837.
Ägarlängd Häradshövding Knut Tillberg, inköpt av Generalkonsuln Emil Hector, skänkt till brodern generalkonsuln Herman Hector, vidare i arv till sonen Rådmannen Harry Hector 1966, vidare i arv till nuvarande ägare.
Krackeleringar, dubblerad
432113
2017-01-06