Kandelaber 1800-talets första hälft

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

KANDELABER, empire, gjutarmärkt Chibout (gjutarfirman Chibout verksam i Paris under 1800-talets första hälft), för 4 ljus, matterad och polerad brännförgylld brons och röd marmor, sittande Victoria på postament, bärande kandelaber, höjd 59 cm

Slitage, borrad för el, smärre nagg, en ljuspipa med lagning

432145

2017-01-04