Bokband av Bremer, Egli m. fl, 3 vol.

Såld för:

3 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BOKBAND AV BREMER, EGLIS M. FL. (3). Goethes romerska elegier. I svensk tolkning av Allan Bergstrand. Med teckningar av Yngve Berg.Stockholm, Bonniers, 1929.
4:o. 27,5 x 20,5 cm. 63, (1 blank, 1) s. Halvfranskt band av storgrängad grön marokäng, ryggen med dekor i ¨guld och svart, brokiga pärmpapper, övre guldsnitt och medbundet omslag (Wolfgang Bremer). Dedikation till Holger Schmidt från vännen tecknaren [=Yngve Berg] på smutstitelbladet.

LINNÉ, CARL VON. Fyra skrifter illustrerade av Harald Sallberg. U. o., Nordiska Bibliofilsällskapet, 1942.
4:o. 27 x 19 cm. 163 s. Illustrerad med träsnitt, varav flera egenhändigt signerade av Sallberg. Utgiven i numrerade upplagor, men detta exemplar utan nummer. Pergamentband med guldpräglad ryggtitel, handgjorda pärmpapper med ormbunksblad, grönt övre snitt och medbundet främre omslag (Marlis Egli). I pergamentskodd pappkassett.

LAURIN, CARL G. (red.). Vängåvan till Hjalmar Söderbergs 50-årsdag den 2 juli 1919. Stockholm, 1919.
4:o. 26 x 19 cm. (4), 163 s. Illustrerad med ett flerta planscher, bl. a. etsning av Carl Larsson, några signerade. Aningen nött grönt skinnband med guldornerad rygg med fem uphöjda bind och övre guldsnitt (Östermalms Bokbinderi).

432233

2017-01-08