Lindgren Karavanseri m. m., 5 vol.

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 000 SEK

LINDGREN KARAVENSERI M. M: (5). LINDGREN, NILS. Ett karavanseri. Med 34 illustrationer. Norrköping., 1947.
8:o. 19,5 x 13,5 cm. 87 s. och 2 blad. Illustrerad, bl. a. med av Bertil Bull Hedlund signerad originaletsning. Rött halvmarokängband med guldornerad rygg med åtta upphöjda bind, övre guldsnitt och medbundet omslag (Isbergs). Björn von Bahrs exlibris på främre pärmens insida.
Bibliofilupplaga tryckt i 100 numrerade exemplar, varav detta är nr 5.
Tackkort och adresserad kuvertframsida från Ivar Liebengeld inklistrade på eftersättsbladet.

HELLSTRÖM, GUSTAF. En man utan humor I-III. Stockholm, Bonniers, 1921-25.
8:o. 19 x 13 cm. Litet nötta halvfranska band med marmorerade snitt och medbundna främre omslag (Isbergs). Signaturen E-A. L. (Elsie-Anne Liebenfeld) på de främre nedre pärmhörnen, dedikation till densamma på smutstitelbladen. Björn von Bahrs exlibris.

Samlingsband med kyrkorelaterade småskrifter, inlett med K. G. Ossianilssons "Krossa den skändliga. Kyrkofientliga dikter".
8:o. 9 x 13 cm. Grönt vattrat klotband med guldornerad rygg, G. & H. Petrini i guldprägling på främre pärmen. Med dedikation från Ossiannilsson till "lektor och doktor Petrini".

Inalles 5 volymer, ej kollationerade.

432341

2017-01-05