Kaffeservis Chamberlain Worcester
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVIS, 43 dlr., porslin, England, 1800-talets början, empire, Chamberlain Worcester (1786-1852), vriden form, dekor i guld, märkt "Chamberlain worc. warranted, no 42", bestående av: 10 små skålar, 7+5 koppar, gräddkanna, sockerskål med lock, kaffekanna med lock, skål, 2 större fat, 15 mindre fat
Dekor avskavd, kaffekannan med nagg samt lagad lockknopp, vissa koppar med sprickor
432475
2017-01-07