Bägare silver 1700-tal

Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal
Bägare silver 1700-tal

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BÄGARE, SILVER, 2 st, PETTER JULIN, Köping, verksam 1737-80, bägare, silver, 1760, delvis förgylld, stansad dekor, stämplad, höjd 9,9 cm, ANDERS HAMMARSTRÖM, Eskilstuna, bägare, verksam 1761-72, silver, delvis förgylld, stämplad, otydlig årsbokstav, höjd ca 9,8 cm, vikt 70+58 g.

Hammarström med något ojämn fot, båda med monogramgravyr AAS - CMD

432671

2017-01-09