Jonas Olof Grafström, Motiv från Norrland

Såld för:

14 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JONAS OLOF GRAFSTRÖM (1855-1933), Motiv från Norrland, signerad och daterad Olof Grafström 1880, olja på duk, 88x168 cm.

Jonas Olof Grafström föddes i Attmar utanför Sundsvall. Han studerade vid Konstakademien mellan 1875-82 och var en av de mest lovande eleverna. I juli 1878 begav han sig, tillsammans med studiekamraterna Hjalmar Falk och Anders Zorn, till Hälsingland och Medelpad. Grafström målade landskap från bland annat Jämtland, Kvikkjokk och Torne träsk men är annars mest känd för sina panoramabilder från Oregon i USA, dit han reste 1886. Kung Oscar II imponerades av den unge konstnären och inköpte tidigt ett lappländskt landskap till de kungliga samlingarna. Grafström undervisade i konst vid Bethany College i svenskbygden Lindsborg i USA, dit han även rekryterade Birger Sandzén. Mellan åren 1897 och 1926, var Grafström rektor vid konstinstitutionen vid Augustana College utanför Chicago.

432804

2017-01-12