Medeltida triptyk

Medeltida triptyk
Medeltida triptyk
Medeltida triptyk
Medeltida triptyk
Medeltida triptyk
Medeltida triptyk
Medeltida triptyk
Medeltida triptyk
Medeltida triptyk
Medeltida triptyk
Medeltida triptyk
Medeltida triptyk
Medeltida triptyk
Medeltida triptyk

Såld för:

24 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

TRIPTYK, 1300-tal, gotik, sannolikt Italien, corpus och den högra vingen har sannolikt hört ihop i en passionscykel medan den vänstra vingen har tillhört en födelsecykel, corpus avbildar överst en ljusbärande ängel och i fältet under den korsbärande Kristus, den högra vingen visar överst en ängel med Longinus lans och under korsnedtagningen, vingen från en födelsecykel avbildar överst konungarnas tillbedjan och under Marie bebådelse, relieferna är utförda i elfenben och har rester av gångjärn i järn, på några ställen fragment av röd och blå färg som möjligen är ursprunglig, relieferna bär spår efter ha varit fästa på annat underlag, nu är de löst fästa med metalltråd mot ytor av silkesammet från 1500-talet, corpus höjd ca 23, vingarna 17 samt bredd 3,7 samt 3 cm.

Omfattande äldre lagningar av genomgående brott, några med ifyllningar, den vänstra vingens spets är helt rekonstruerad, en figur i korsbärarscenen saknar ansikte, den ljusbärande ängelns vinge är lagad, fialen på vänstra vingen är rekonstruerad, nagg, sprickor och slitage.

432963

2017-01-12