Peristerium 1100/1200-tal

Peristerium 1100/1200-tal
Peristerium 1100/1200-tal
Peristerium 1100/1200-tal
Peristerium 1100/1200-tal
Peristerium 1100/1200-tal
Peristerium 1100/1200-tal
Peristerium 1100/1200-tal
Peristerium 1100/1200-tal
Peristerium 1100/1200-tal
Peristerium 1100/1200-tal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

3 500 SEK

LOCK TILL PERISTERIUM, eucharistiduva, 1100/1200-tal, Limoge Frankrike, locket har ursprungligen suttit på en duva i koppar med dekor i emalj och med förgyllda detaljer, locket har en ciselerad dekor i form av cirklar varav det största innesluter ett kors, locket bär rester av ursprunglig brännförgyllning, vridmekanismen för att låsa locket finns kvar, höjd ca 10 största bredd 8,5 cm.

Bruks och åldersrelaterat slitage.

432965

2017-01-12