Slaglåsgevär

Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär

Såld för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, 1700-tal, ändrat från flintlås, oktagonal pipa signerad IOH PABL IN LAA, helstock med hornnäsa och skuren dekor, kolven försedd med en silverplakett med graverade ortnamn: Delphi, Egypten, Nubien, Sinai, Akaba, Petra, Betehem, Jerusalem, Jordan, Jaffa, Cypern, Rhodos, Smyrna, Constantinopel, 1840, längd 96 cm

omfattande stockskador

432973

2017-02-02